Proč hliníkové palubky

Bezbarvé nátěry na dřevo většinou neobsahují dosti funkční a odolný filtr proti UV záření a tak dříve nebo později dojde k efektu ztráty nátěru a ten se pak musí v budoucnu neustále opakovaně aplikovat.
Zde uvádíme pro názornost několik různých materiálů, které se v současnosti používají na fasádní, terasové apod. plochy. Je zde celkem jasně vidět jaké jsou hlavní nedostatky těchto materiálů, nehledě na fakt, že tyto materiály v žádném případě nemohou dosahovat životnosti hliníkového obkladu.

– 100% řešením nejsou ani tmavší nátěry s funkčním UV filtrem, na tmavší odstín zase více působí slunce v letním období, kdy dřevěný obklad díky nadměrnému zahřívání velice sesychá a dochází tak k různým deformacím a postupné degradaci povrchu.
– dosti používaným dřevěným obkladem je také obklad z tzv. thermowoodu, což je tepelně zpracované dřevo, které se nemusí nijak povrchově upravovat a nedochází u něj k sesychání a dokonce ani k jeho uhnívání, ovšem zcela jinou otázkou je vzhled dřevěného obložení které je jen pro skutečné „milovníky dřeva“nehledě na fakt, že takto zpracované dřevo už nelze nikdy nijak slušně barevně upravit tak jako surové dřevo, navíc díky oxidaci povrchu časem dochází k zešednutí povrchu.
– v poslední době architekti velmi často preferují dřevěné fasády z kvalitního tvrdého dřeva které není nijak povrchově ochráněno a nechává se tak „svému osudu“, dřevo jelikož je kvalitní skutečně poskytuje poměrně dlouhou živostnost, ovšem je otázkou jestli o takovou variantu flekatých, zešedlých prken stojí také zákazník, jelikož právě kvalitní dřevo, a už vůbec ne thermowood, není nijak laciná záležitost a nabízí se tak otázka zdali má cenu dávat tolik finančních prostředků za „šedivá prkna“ když je možné pořídit obložení z hliníku, které je funkční a krásné na pořád.